O nás

Poslání a charakter domu s pečovatelskou službou
(dále jen DPS)

Dům s pečovatelskou službou je obytný dům se zvláštním určením. Byty jsou určeny pro bydlení starých a zdravotně postižených dospělých občanů, jejichž zdravotní stav nevyžaduje komplexní ústavní péči, tj. kteří jsou v základních životních úkonech soběstační, ale pro zajištění některých potřeb potřebují, z důvodu věku nebo zdravotního stavu, pomoc nebo péči jiné osoby, přičemž tuto pomoc nebo péči nemohou zajistit rodinní příslušníci.

Soustředěným bydlením občanů v jednom domě je umožněno zřizovateli  poskytovat pečovatelskou službu včas, kvalitně, racionálně, v potřebném rozsahu a také dává větší pocit jistoty a bezpečí nájemníkům, při zachování jejich plné svobody, vlastního soukromí a odpovědnosti. V domě není stanoven žádný režim, jako např. v domovech pro seniory, bydlení se řídí domovním řádem.

Byty zvláštního určení jsou v majetku Města Velký Šenov, který tyto byty spravuje  a rozhoduje o jejich přidělení.

DPS je samostatný objekt s malometrážními byty, stojící v obci Velký Šenov, na katastrálním území Staré Hraběcí, Leopoldka 583.

 

Charakteristika budovy:

  • dům je postaven v klidné části města, 10 min. chůze od centra města
  • v centru města se nachází zdravotní středisko, městský úřad, kostel, městský park a nákupní centrum
  • za domem je prostorná zahrada s altánem a venkovním grilem
  • plechová kůlna pro uskladnění jízdních kol obyvatel
  • dům je třípodlažní, opatřený výtahem
  • počet bytů v objektu celkem 32, z toho 1 bezbariérový

 

Popis:

V přízemí budovy

je celkem 11 bytů z toho 7 bytů o velikosti 1+ k. k. a 4 byty o velikosti 1+1.

Dále se v přízemí nachází: vestibul, společenská místnost, kterou někteří nájemníci využívají k dopolednímu posezení, ve středu se zde schází klub seniorů nebo je využívána k dalšímu setkávání nebo školení. V přízemí je také kancelář vedoucí a pečovatelky, úklidová místnost, a WC.

V prvním patře

je celkem 13 bytů a to 8 bytů 1 + k. k. a 5 bytů 1+1 a dále pak služební prádelna s dvěma automatickými pračkami, sušárna, mandl, sklad, úklidová místnost a čítárna s bezplatnou, samoobslužnou knihovnou.

Ve druhém patře

se nahází 8 bytů a to 3 byty 1 + k. k. a 5 bytů 1+1(z nichž jeden je bezbariérový). Dále pak jsou zde tři sušárny na prádlo určené obyvatelům zařízení, a pět skladů, kde má každý byt přidělenu svoji kóji. 

Součástí každého bytu je předsíň, balkón (s výjimkou 4 bytů ve druhém patře), sprchový kout a WC.  Budova je vybavena výtahem.

 

Součástí budovy je oplocená zahrada, kterou mohou využívat jak k sušení prádla, tak k aktivnímu odpočinku (zahrádkaření) nebo pasivnímu odpočinku v nově vybudované pergole s venkovním krbem.

Součástí bydlení není zdravotní péče ani stravování. To vše si obyvatelé DPS zajišťují sami.

Uživatelé si sami vaří nebo mají možnost dovážky stravy z okolních vývařoven, které si sami nasmlouvají, případně se mohou stravovat v jídelně místního bistra nebo školní jídelny.  

Počet nájemníků v současné době je 36 obyvatel a to: 26 žen a 10 mužů, z toho 4 manželské páry.

 

Poptávka po bydlení v tomto domě vysoce převyšuje nabídku.